Surly Surly

ONLINE / DYNAMIC RANGE, VINYET ve ISIK
 

DYNAMIC RANGE, VINYET ve IŞIK

2 Oturum

Lütfen Tarih Bilgisi Alınız.

Kayıt için tık'layın.

 

Dynamic Range bir fotoğraftaki en parlak alan ile en karanlık alan arasındaki ışık farkıdır.

Dinamik aralık en aydınlık ve en karanlık arasında aldığı değerlerdir. Doğal kontrast içeren alanlarda çalışacağımız zaman en etkili şekilde kullanılır. Çok aydınlık ışıkta makinemizin aydınlık ve karanlık alanlarda eşit oranda ayrıntı kaydedememesinden dolayı fotoğrafınız ya çok karanlık ya da çok aydınlık çıkacaktır.

Pırıl pırıl bir gökyüzü ve deniz çekerken  kara parçaları simsiyah çıkıyordur. Hele yaz günü güneşin yüksek olduğu saatlerde sokak fotoğrafları çekerken aydınlık yerlerin patlamaması için kuvvetli gölgeler çekmek zorunda kalırsınız. Kameraların dinamik aralığı gözümüze göre çok düşük olduğu için gözümüzle gayet detaylı gördüğümüz yerler fotoğrafta ya çok karanlık ya da çok aydınlık çıkar.

Dinamik aralığı kullanmaya başladınız fakat bu kez de fotoğraflarınız sevmediğiniz bir aydınlığa kavuştu. Ya da karanlık bir yerdesiniz ve dinamik aralığa müdahale edip çektiniz bu kez de fotoğrafınız grenlendi.

Dinamik aralığı kullanmanın püf noktalarına hakim olacaksınız. Bakılası fotoğraflar çekmek için vinyet özelliğini kullanmayı öğreneceksiniz. Bu özelliklerle ışığı kontrol edip etki yaratan fotoğraflar çekmeye başlayacaksınız.

 

Çalışma Süresi : Haftada iki gün ve ikişer saat. Toplam 2 oturum.

Çalışma Ücreti : 150 TL (2 Oturum)

 

 Bu Eğitime Kimler Katılabilir?

* Temel fotoğraf bilgisi olanlar

* Çektiği  fotoğraflarda etki yaratmak isteyenler

* fotoğraflarında açık koyu dengesini sağlamakta zorluk çekenler

 

Neler öğreneceksiniz?

Dinamik aralığı kullanmayı öğrendiğinizde fotoğraflarınızda parlama ve kararmaların önüne geçmiş olursunuz. Ve bunu fotoğrafa sonradan müdahale edip edit’leyerek değil fotoğrafı çekerken yapmış olursunuz.  

Vinyet ise fotoğrafta bir konuyu, bir objeyi ya da belirli bir yeri vurgulamak için uygulanır. Makinenizin özelliklerini kullanarak bu etkiyi fotoğrafınızı çekerken yapma şansını var. Bu çalışmada bunu da öğrenebilirsiniz.

Ve tabii ışık… Işığı etkili kullanmanın püf noktalarını öğreneceksiniz .

 

Konu başlıkları.

* Dynamic Range - Nerede ve nasıl kullanılır.

* Vinyet - Nerede ve nasıl kullanılır.

* Işık - Işık kitleme, gölge kontrolü

 

 

Kayıt

Katılacağınız Çalışmanın Adı :
Ad :
Soyad :
E - Mail :
Telefon :
Mesaj :
     
     
 

 

 

  
©2016 - Yelda Baler- Bagdat Caddesi Feneryolu Sit. 131/103 Feneryolu / Kadiköy - Istanbul ( Feneryolu Sabit Pazari Yani Köşe Bina )
Tel: 00 90 216 348 90 87 - Faks: 00 90 418 35 00 - GSM - 00 90 533 668 04 10
© Sitede bulunan yazi ve fotograflar, telif haklari kanununa göre yazili ve internet dahil hiç bir ortamda bölümler halinde de olsa, izinsiz yayinlanamaz ve kullanilamaz.