Surly Surly

Özgeçmiş


Yelda Baler
Yelda Baler İstanbul Üniversitesi'nde Fizik, Boğaziçi Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı okudu. 18 yıl Newsweek International dergisinin Türkiye Temsilciliğini yaptı.

Kitap editörlüklerinin yanında 2001 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi, Mezunlar Derneğine ait BÜMED dergisinin fotoğraf editörlüğünü, 2005-2008 yılları arasında Sırtçantam gezi dergisinin editörlüğünü yaptı. 2002-2004 yılları arasında da Onur Hava Yolları’nın dergisi Hi-Sky’ın editörlüğünü ve yayın koordinatörlüğünü yaptı. Beş yıldır İTKİB (Türkiye İhracatçılar Birliği) ‘e ait ALIVE halı dergisini, bir ilaç firması için hazırlanan Yine Gülümse adlı dergiyi hazırlayıp yayınladı.

Adı geçen bu dergilerin yanı sıra Voyager, Skylife, BÜMED, Sırtçantam, Hi-Sky, Varan Yol Boyunca, Hedef, Kapalıçarşı, Tarih ve Toplum, T. Diş Hekimleri Odası, World of Atlas, Simgesel, E-Style, Performans, Mercedes, Pegoute, Anadolu Jet, dergilerinde yazı ve fotoğrafları, yurtiçinde Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet gazetelerinde ve gezi eklerinde yurt dışında da Design of Culture dergisinde yazı ve fotoğrafları yayınlandı, yayınlanıyor.

2007 Aralık ayında "Pervaneyim" adlı kişisel fotoğraf sergisini açtı. Fotoğraf eğitimi üzerine dersler veriyor, fotoğraf atölyeleri düzenliyor ve kitap projeleri üzerinde çalışıyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası için hazırlanan “ANADOLU’da SUYUN İZİNDE” adlı fotoğraflı kitabı Haziran 2012’de yayınlandı. BASF için "81 ilde 81 Kimya Laboratuvarı" projesine ait 4 ciltlik ANADOLU'nun KİMYASI adlı kitap çalışmasının ilki 2014 yılında yayınlandı. Kitabın ikinci cildi yayına hazırlanıyor.

Yelda Baler Türkiye’nin neredeyse tamamına yakın bölümünü, yurt dışında da 39 ülkeyi gezdi. Önceleri fotoğraf çekmek için yollara düşerken, artık yollarda olduğu için fotoğraf çektiğini biliyor. Bu yolculuklardan edindiği kazanımlarını dia gösterileri, söyleşiler yaparak ve seminerler vererek meraklılarıyla paylaşıyor. Fotoğraf eğitimleri veriyor. Çeşitli sektörlere pek çok fotoğrafçı yetiştirdi.

2015 yılı başından itibaren SONY Ambassador olarak SONY ile birlikte çalışmakta, eğitimler vermekte ve projelere katılmaktadır.

Kazanımları daha çok paylaşmak için 2008 yılında kurduğu ZAYENDE TRAVEL AGENCY ile doğa, kültür, fotoğraf gezilerine ve uzun yolculuklara çıkıyor.

©2016 - Yelda Baler- Bagdat Caddesi Feneryolu Sit. 131/103 Feneryolu / Kadiköy - Istanbul ( Feneryolu Sabit Pazari Yani Köşe Bina )
Tel: 00 90 216 348 90 87 - Faks: 00 90 418 35 00 - GSM - 00 90 533 668 04 10
© Sitede bulunan yazi ve fotograflar, telif haklari kanununa göre yazili ve internet dahil hiç bir ortamda bölümler halinde de olsa, izinsiz yayinlanamaz ve kullanilamaz.